Jsme hrdí vesničané, co táhnou za jeden provaz.

Věříme v přátelskou a otevřenou komunitu.

Jsme Los Vesinos.

 anděte nám

Chomoutov bude mít svůj obývák. Místní knihovna ožije díky komunitnímu grantu.

Zajímá nás kdo v Chomoutově žije a jak jsou jeho obyvatelé kreativní. A tak jsme připravili další výzvu k vylepšení sousedských vztahů a k rozvoji místní kultury. Inspirovali jsme se švédskými a dánskými komunitními knihovnami, které již dávno neslouží jen k půjčování knih ale k mnohem širším aktivitám pro veřejnost. Rádi bychom v naší knihovně vytvořili obdobně atraktivní prostředí a možnosti vyžití.

Našim cílem je vytvořit v knihovně sympatické místo k setkávání - vlastně takový obývák - kde se lze během roku potkat a poznat mezi sebou, vzdělávat se nebo se jen pobavit. Pro svůj záměr jsme sepsali grantovou žádost a ta byla vzápětí podpořena.

Chomoutované budou moci ovlnivnit, jak má knihovna a akce v ní vypadat - se svými nápady se budou moci zapojit již v srpnu ve veřejné anketě či mohou přijít rozhodovat osobně na veřejné projednání v polovině září. V tuto chvíli je v projektu napevno naplánováno jen několik pilotních akcí. Proběhne například série besed se zajímavými osobnostmi z našeho regionu. Bude zde instalována fotovýstava místního fotografa. Chystáme podzimní tvůrčí dílny pro děti a mládež, které vyvrcholí vernisáží jejich děl. Na jaře proběhne v knihovně známá akce Noc s Andersenem.

Díky grantové podpoře bude možné, za významného přispění Komise MČ Chomoutov, konečně vydat dlouho očekávanou publikaci o historii a současnosti Chomoutova.

Další možné aktivity jistě ještě vyplynout z potřeb a přání veřejnosti či ze zapojení dalších organizací. Možná zde vznikne prostor k setkávání pro mládež nebo Klubík pro rodiče s nejmenšími dětmi, možná prostor pro volnočasové aktivity pro dospělé. Tato část projektu zůstává otevřená a my se těšíme na nápady a aktivitu Chomoutovanů.

Aktuální informace o dění můžete sledovat na našem facebookovém profilu, na plakátech v Chomoutově a samozřejmě nás můžete vždy oslovit osobně.

Děkujeme našim klíčovým partnerům, kteří podpořili realizaci tohoto projektu: Komisi městské části Chomoutov a Knihovně města Olomouce.

Projekt "Knihovna jako komunitní centrum" byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita s přispěním Nadace JABLOTRON a NET4GAS. .

  Zpět

TÝM

 • Lenka Introvič, předseda

  fundraising

 • Katka Kohoutová

  prorodinné aktivity

 • Honza Mikulka

  správa dat a průzkumy

 • Jarda Švarc

  technická podpora

 • Bára Omelková

  oživování tradic

Naše kapacity jsou omezené. S radostí vítáme dobrovolníky do našeho týmu.
Přidej se k nám